OČEKUJE LI SE PAD CIJENA NEKRETNINA?10.04.2020. 02:08
Ovih dana kada smo gotovo svi u poslovnoj hibernaciji izazvanoj izvanrednom situacijom koronavirusa, često me pitaju što predviđam da će se dogoditi na tržištu nekretnina?
Stanje u kojem se nalazimo je vrlo izazovno. Sada više nego ikad na vidjelo dolazi hazarderski pristup razvoju gospodarstva koji su sve dosadašnje vlade njegovale. Na ruletu smo sav ulog stavili na turizam i sada sa zebnjom čekamo gdje će se kuglica zaustaviti. Nadam se samo da neće na crno. Do neki dan bili smo u situaciji da jedan tehnološki vrlo jednostavan proizvod poput kirurških maski nismo proizvodili, a o proizvodnji hrane suvišno je bilo što reći. Sve se zna i sve je to odraz loših odluka dosadašnjih politika na ovom prostoru.
U ovakvoj situaciji nismo još nikada bili te je vrlo nezahvalno davati prognoze o tržištu nekretnina za i vrijeme "postkorone". Pouzdajući se u prognoze naših medicinskih stručnjaka, postoji naznaka da se u lipnju (ove godine) život građana i poslovna aktivnost lagano počne vraćati u normalni ritam. Iz današnje perspektive, vjerujem da bi većina potpisala ovakav scenarij koji bi nam dao koliko-toliko nadu da ćemo ugrabiti ostatak godine i do kraja godine zahuktati poslovni zamašnjak koji je sada pa gotovo i stao. Naravno, preduvjet za to je da nas i zemlje u okruženju na jesen-zimu ne zadesi drugo poluvrijeme korona perioda, što se iskreno nadam neće dogoditi.
Vezano za tržište nekretnina na kojem sam aktivni sudionik, mislim da nas čeka stanje mirovanja u naredna dva-tri mjeseca pa čak i do jeseni ove godine. Zašto to mislim? Zato jer još tinja nada da će turistički sektor, a pogotovo mali iznajmljivači, koji su u kreditima, uspjeti uhvatiti dio ljetne sezone i time barem jednim dijelom popuniti svoje kapacitete i time premostiti period do sljedeće sezone. U prilog tome idu i najave, a sada već i konkretne mjere banaka koje su spremne dati moratorije na kredite od tri do šest mjeseci pa čak i duže. To sve zajedno daje jedan time out za financijske obveze, a produžetke u utakmici za stvaranje prihoda. Ukoliko se to dogodi, na tržištu nekretnina do jeseni ne očekujem veće promjene po pitanju cijena. Takav scenarij išao bi u prilog za nova ulaganja u nekretnine i za naredna razdoblja. Ulaganje u nekretnine za sobom pokreće i druge djelatnosti, od projektanata, građevinskog sektora, drvne industrije… pa do agencija za nekretnine. Svi u tom lancu daju svoj doprinos nekretninskom sektoru koji pokreće gospodarstvo i puni držani proračun.
Pad cijena bi prijetio kada bi turistička sezona bila izrazito loša ili kad je ne bi niti bilo. To bi na tržište nekretnina donijelo jedan dio nekretnina koje su kupljene ili izgrađene u svrhu iznajmljivanja što je sve do ove godine bilo vrlo dobro i isplativo ulaganje. Naravno, dio nekretnina, pogotovo apartmana, prešao bi na dugoročno iznajmljivanje što bi moglo sniziti cijene najma i nekretnina. Ne usudim se niti pomisliti što ovakav scenarij vuče za sobom. Ne bi došlo samo do pada cijena nekretnina već i do veće nezaposlenosti, manje potrošnje što bi nas posljedično odvelo u recesiju s neizvjesnim ishodom.
Da se to ne dogodi, nadamo se svi, lokalna vlast i Vlada čije travanjske mjere idu u prilog tome da poduzetnicima i radnicima da toliko potreban mir za predstojeće neizvjesno razdoblje. Puno je upitnika svima nama iznad glava, radi li se o poduzetniku, radniku, umirovljeniku ili mladima jer ovo stanje u kojem se nalazimo ne može se usporediti s niti jednim u našoj novijoj povijesti.
Ono što je sigurno je to da smo svakim danom bliže izlasku iz "koronafaze", jer sve ima rok trajanja pa i koronavirus. Važno je da sada ostanemo doma i da u "postkorona" razdoblje uđemo zdravi, složni i puni volje za radom te da zapnemo svim silama i nadoknadimo propušteno.
Vlatko Mrvoš